Бонсай / в превод от японски дърво в саксия/ е растение, чиято родина е Япония. Там то се асоциира с дзен будизма и се смята, че помага за по-силната концентрация по време на медитация. В западните култури това малко дръвче се отглежда основно заради екзотичния си вид. Ако и Вие искате да имате това необикновено, но привлекателно растение в дома си, тук ще Ви запознаем с основните грижи, които трябва да полагате за него.
От какво се нуждаете:
- Керамична саксия
- почва за бонсай
- лейка за поливане
- течни органични торове
- ножици за подрязване
Инструкции
1. Бонсаят е влаголюбиво растение, поради което е нужно почвата му да е добре дренирана. Ако го отглеждате в саксия, уверете се, че на долната й повърхност има поне два отвора, през които да се оттича водата. При избора на саксия за цветя имайте предвид, че дълбочината й трябва да е поне 2/3 от височината на дървото.
2. Почвата, върху която се развива бонсаят, не е обикновена почва – тя трябва да е ронлива и бързосъхнеща. На пазара се предлага т.нар. почва за бонсай, която е комбинация от гранитен пясък, линест льос и торфен мъх в съотношение 2:1:2. Добре подбраните й съставки не позволяват на корените да загният дори и при прекалено честото поливане.
3. При избор на място, където да разположите Вашия бонсай, се съобразете с количеството слънчеви лъчи, които достигат до него през деня. Сутрешното слънце е полезно за Вашето дръвче, докато следобедното може да има пагубни последствия – често пъти пожълтяването или изгарянето на листата са именно заради това.
4. Поливайте бонсая ежедневно с помощта на лейка. По този начин доставяте на растението жизненонеобходимите му хранителни вещества. Ако при допир с ръка горният слой на почвата е сух, полейте незабавно.
5. На пазара се предлагат течни органични торове за цветя, които са специално разработени за бонсай. В тях се съдържат съставки като морски водорасли и рибна емулсия, които оказват изключително благоприятно въздействие върху такива екзотични растения. Наторявайте един път месечно през зимния сезон, а през лятото по-често – всяка седмица. Твърде многото количество тор може да доведе до изгаряне корените на бонсая.
6. Подрязвайте листата на бонсая, така че светлината до достига и до вътрешните клонки. Ако желаете да предадете на дървото определена форма, е добре още докато е младо да го привържете на няколко места.
През първите шест години пресаждайте бонсая веднъж на две години, най-добре през пролетта или есента. След това е достатъчно да го правите един път на три или четири години.
Надяваме се тази статия ви е била полезна, за да узнаете какви са основните и важни грижи за цветята и бонсай в частност. Очаквайте още статии на същата тема.