Все още има немалко на брой населени места без канализация, както и отделни квартали не са включени в централната канализационна система. За съжаление това важи, както за малките и големи градове, така и за столицата ни. В отделни части на квартали като Горна баня, Симеоново, Драгалевци и Бояна все още няма изградена централна канализация и живущите там са принудени да ползват септични ями. Това обаче не означава, че хората са лишени от стандартните удобства. Така например за обработка и последващо рециклиране на отпадъчните води активно се използват въпросните септични ями. За безаварийна работа те се нуждаят от правилни грижи, казват специалистите от Ecoteam-bg
Трябва да се има предвид, че на характеристиките, които трябва да притежават септичните ями, оказват влияние нивото на подпочвените води, типа на почвата и сезоните, през които се ползват съоръженията. В случаи на неправилно ползване на такива системи преди години питейната вода можеше да бъде замърсена с необработени отпадъци. Това разбира се беше сериозна опасност, не само за околната среда, но и за здравето на човека. Ето защо за да се предотврати препълване на септичните ями е необходимо да се спазват всички инструкции за монтаж и обслужване на системата. Добрата новина е, че новите модели септични ями имат предпазни капаци срещу препълване. Такива може да видите тук http://ecoteam-bg.com/bg/product/izgrebni-septichni-yami
Как работят модерните изгребни септични ями
У дома отпадната вода попада в дворната яма. Намиращите се в нея бактерии разграждат твърдите отпадъци. От резервоара водата минава през филтриращата област, съставена от различни механични и органични филтри. След това от там навлиза в почвата на двора. В почвата продължават да се разграждат отпадъците, докато течността стане напълно екологична и с подобен състав на подпочвените води в околността.
Поддръжка на септичната яма
Много важно е да се поддържа нивото на работа на септичната яма. В противен случай непочистените отпадъци може да се издигнат на повърхността. Последствията могат да бъдат печални – да се замърси питейната вода, ако водоизточникът е наблизо. Зоната на филтрация на изгребната яма трябва да се намира на минимум поне 30 метра от съществуващ водоизточник, като кладенец. Друго важно изискване е ямата да не се разполага в никакъв случай на склона точно пред водоизточника.
За да предотвратим в бъдеще препълване на септичните ями, е необходимо правилно да определим техния обем и нуждите на сградата от обема на изхвърлените отпадни води. Основен критерий за определяне на вместимостта е разходът на вода. Обемът може да бъде определен като се умножи предполагаемия разход на вода за един човек по броя на членовете в семейството. В случай, че обема на ямите е по-малък, то е възможно препълване на септичните ями.
Благодарение на правилното изпомпване не се допуща препълване на септичните ями. Така септичните ями могат да се ползват дълго време (от 20 до 30 години).
Задължително е на участъка, където се намира ямата и областта на филтриране да не се движат превозни средства. Те могат да уплътнят почвата и да доведат до намаляване на нейната способност да разгражда отпадъците, а с това се създават условия за препълване на септичните ями.