В тази статия ще ви дадем няколко практични напътствия за професионална грижа в домашни условия за вашите баконски цветя или растения в градината.
Грижи за трилиум
Трилиумът е деликатно цвете с нежни, бели или розови цветове, което изисква време и внимание.
Освен че е красиво градинско цвете, трилиумът има доказани медицински и лечебни свойства. Както и други цветя, той се използва широко в хомеопатията и народната медицина.
Все пак не забравяйте, че основната му сила и гордост е в разкрасяването на двора, градината или терасата. Трилиум в комбинация с други градински или селектирани цветя е идеален за подарък под формата на букет или кошница. Ако искате да изненадате любим човек може да поръчате доставка на цветя до адрес в София или цяла България.
Възможно е да минат няколко години от момента на засаждане на семената до поникването и цялостното развитие на растението. Веднъж захванато, цветето цъфти всяка пролет и изпъстря градината Ви със слънчевите си цветове. Характерно за трилиумът е, че издържа на много ниски температури, развива се добре, дори и на сенчести места.
Инструкции:
1. Напълнете няколко малки саксии или сандъчета с почва /най-добре използвайте готова почвена смес за семена / и леко я намокрете. Направете дупка във всяка саксия, дълбока около 1 см, където да поставите семената. Отгоре отново посипете с почва.
2. Изберете полусенчесто място в градината или на терасата. Изцяло слънчевите локации също са подходящи, но тогава ще трябва да поливате цветето по-често. Направете дупки с размерите на саксията.
3. Поставете по една саксия във всяка от дупките и посипете почва до ръба й. По този начин семената са защитени от атмосферните условия. За допълнителна защита през зимата е добре да добавите малко тор в повърхностния слой на почвата. Не забравяйте в началото на пролетта да го премахнете.
4. Поливайте редовно – най-добре всеки ден, в краен случай през ден. Количеството вода, от което се нуждае трилиумът варира в зависимост от падналото количество дъжд. През периода на поникване на семената, който може да продължи до 3 години, използвайте пръскачка с таймер за поливане.
5. Изчакайте младите стръкчета да израснат до височина 5-10 см преди да ги преместите на избраното от Вас място в градината.
6. След като цъфне трилиумът е препоръчително да се извърши опрашване с мравки.
Как да се грижим за калата
Вечнозелената калa (Zantedeschia aethiopica) е тревисто грудково растение, което се характеризира с буйни, восъкообразни зелени листа и леко набръчкани, фуниевидни цветове, които могат да бъдат бели или виненочервени в зависимост от сорта. Калата расте еднакво добре както в дома, така и в градината, а грижите, които изисква са нищожни. За сметка на малкото положени грижи, тя може да ни се отблагодари стократно. Как ли? Цветовете на Калата са едни от най-предпочитаните за направа в комбинация с други цветя на сватбени букети и други аранжировки за специални поводи.
Разположение
Родината на калата е южна и източна Африка – най-разпространена е около влажните зони и езерата. За места с по-студен климат се препоръчва калата да бъде засадена на слънчево място, докато в зоните с по-топъл климат тя ще се чувства добре на леко сенчесто място. Ако отглеждате калата в дома си, разположете я на перваза на слънчев прозорец.
Грижи
Калата е растение, което се отглежда изключително лесно. Необходима й е единствено влага, някои разновидности растат в плитководните води. Почвата трябва да е богата на хранителни вещества и винаги влажна на допир. За подобряване качествата на почвата, прибавяйте към нея органични вещества като хумус, загнила шума и тор. Наторявайте калата всяка пролет, като преди това обилно намокрите почвата, за да предпазите стеблото й от изгаряне.
Съхранение
В началото на зимата изровете калата и я съхранявайте през студените дни в проветрива чанта или кутия, пълна с торфен мъх, вермикулит или перлит. Проверявайте от време на време дали грудките не са пресъхнали.
За калиите, които оглеждате в дома си, единственото нещо, което трябва да правите през зимата, е да поливате по-рядко.
Проблеми
Калата рядко боледува и също рядко бива нападната от насекоми. Листата на растението са покрити с лепкав сок, който при попадане върху кожата може да предизвика кожни раздразнения. Калата е отровна, ако бъде погълната, така че трябва да се държи далеч от деца и домашни любимци. При нападение от листни въшки, третирайте веднага, тъй като продължителният им престой нелечими вируси.
Как да спасим увяхващия босилек
Босилекът расте най-добре на открити пространства, където има лесен достъп до светлина и подходяща за растежа му температура. Можете да отглеждате растението и на закрито, но то няма да е толкова устойчиво. В предложените по-долу съвети ще разберете как можете да спасите увяхващия босилек и да направите градината с цветята отново свежа и уханна.
От какво се нуждаете
- Почвена смес;
- Изопропилов алкохол;
- Ножици;
- Течна тор с високо азотно съдържание;
Инструкции:
1. Присадете растението в друга саксия, която да има дренажни отвори, и сменете почвената смес. През тях ще изтича ненужната за босилека вода и по този начин ще се предотврати гниенето на корените му.
2. Стерилизирайте остриетата на ножицата с изопропилов алкохол и премахнете увехналите или повредени листа от растението. Чрез отстраняването им се стимулира растежът на нови и здрави листа.
3. Поливайте почвата около растението, така че 2-3 сантиметра от горния й слой да е влажен. Не допускайте листата на босилека да се намокрят. Ако е необходимо, изсипете водата, която почвата не е успяла да попие. Полейте растението отново, когато забележите, че почвата е достатъчно суха.
4. Сложете саксията със засаденото в нея растение на перваза на прозорец, който е с южно изложение, за да може босилекът да набавя необходимите за растежа му светлина и топлина – от 6 до 8 часа дневно.
5. Наторявайте растението с течна тор, която е с високо азотно съдържание на всеки 4до 6 седмици.