Press "Enter" to skip to content

Как да научим децата да възприемат външността си

Много изследвания на малките деца доказват, че много от тях започват да показват първи признаци, че не харесват своето тяло и външност още дори от 3 годишна възраст. Това изследване е разпространено от „Индипендънт“.

Професионалната световна асоциация за грижи към децата в съвсем ранна възраст (PACEY) проведе проучване сред множество професионални детегледачи и бавачки. Проучването посочва, че над 70% от служителите, учителите и педогозите в детски градини и други заведения заявяват, че подрастващите започват да се тревожат за своята външност и това се случва от все по-ранна възраст.

10% от анкетираните са чували деца да се определят например като грозни. Изследването сочи, че повече от 1/3 от персонала в детски заведения или първите степени на начални училища са чували деца да се самооценяват като „затлъстяло или дебело“.

Все по-често се забелязва тенденцията деца на съвсем малка възраст между 4 и 6 години тотално да не харесват външността си, твърдят една около 25% от участниците в направеното проучване. При децата на по-голяма възраст между 7 и 11 години броя на нехаресващите се почти се удвоява. Повече от половината анкетирани специалисти и педагози твърдят, че момичетата в посочените възрастови групи обръщат много по-огромно внимание на външния си вид спрямо момчетата.

Изследването води до извода, че притесненията за външния вид, лицето, телосложението и теглото започват още по време, когато детето тръгва на детска градина. Това обаче води до постоянна неувереност при това от все по-ранна възраст.

„Разполагаме с официални данни и обосновани научни доказателства и изводи, че дори 4-годишни деца знаят или са чували методи и са наясно с определени методи за сваляне на килограми“ – това заявява д-р Джаклин Хардинг, която е съветник на работната група, извършила анализа.

Трябва да се направят по-задълбочени изследвания и анализи на детското поведение и начини на мислене, за да се установи, каква точно роля играят медиите като телевизионните реклами, Интернет, социални мрежи, съвременния маркетинг, снимките и информацията в книгите, както и разговорите с родители за този нарастващ проблем.

„През детството психическото здраве на децата е прекалено крехко. Затова е важно, как родители и педагози се грижат за това децата и възпитаниците им да възприемат своята външност и да изградят адекватно самочувствие“, казва Ник Херъп, мениджър кампании към „YoungMinds“.